Laserové značenie je v súčasnosti najmodernejšie značenie, pri ktorom nie je potrebný žiaden spotrebný materiál (atrament, riedidlo, preplach…), čiže prevádzkové náklady sú prakticky nulové. Ide o permanentné značenie, takže omyl je neprípustný.
Laserové značenie je možné použiť ako v stacionárnom tak aj v kontinuálnom režime. V stacionárnom režime je značenie pomalšie.
Najrozšírenejším typom značenia je CO2 Laser. Je prakticky použiteľný na všetky druhy materiálov: Drevo Plasty Keramika Tkaniny Žula Sklo Papier Kartóny Farbené povrchy Eloxovaný hliník. Tento typ laseru by sme mohli charakterizovať ako gravírovací. CO2 laser generuje infračervené zariadenie niekoľkých vlnových dĺžok (najčastejšie sú udávané 9,4 a 10,6 µm), ktoré je možné oddeliť optickým hranolom. Živostnosť trubice je cca. 60000 prevádzkových hodín.
Ďalším typom laseru je YAG Laser. YAG laser je v dnešnej dobe najpoužívanější typ pevnolátkového laseru. Typická vlnová dĺžka zariadenie YAG laseru je 1064,1 nm. S menšou účinnosťou však môže emitovat i zariadenie o vlnových dĺžkach 940, 1120, 1320 a 1440 nm. Budený je najčastejšie xenonovou výbojkou alebo diodou.
Vláknový Laser –
Fiber laser – je typ laseru, kde sa svetlo budené diodou generuje voforme vlákny ďalšie energie, ktorá je následne akumulovaná vo forme zosíleného laserového lúča vychádza z vlákna von. Následne lúč prechádza rôznymi optickými komponentami kde sa upravujú jeho vlastnosti – vychyľované zrkadlami a upravené šošovkami.
Pri výbere technológie je dobré vedieť niekoľko parametrov:
1. Značený materiál je veľmi dôležitý pri výbere laserového značenia.